למען חברה שוויונית וצודקת יותר

מתי נשים קיבלו זכות בחירה בישראל? מה ההשלכות של גירושים על גברים ונשים? מדוע גברים פחות מעורבים בטיפול בילדים? האם היהדות והאסלאם בהכרח מתנגדות לשוויון מגדרי? למה שירות נשים בצבא ממשיך להוות סלע מחלוקת בישראל?
לימודי מגדר עוסקים בהוויה של הזהות המגדרית של נשים וגברים מתוך הכרה בכך שקטגוריית המגדר משפיעה על כל תחומי הפעילות של האדם ומהווה עיקרון מרכזי בארגון הסדר החברתי. תפיסות מגדריות אינן רק עניין ביולוגי, אלא גם תולדה של תהליכים חברתיים, פוליטיים ותרבותיים משתנים. לימודי מגדר מפרקים את המובן מאליו של המוסכמות החברתיות בדרך לחברה צודקת ושוויונית יותר.

מה לומדים אצלנו?

כתוכנית האוניברסיטאית הראשונה ללימודי מגדר בישראל, פיתחנו תוכנית לימודים עשירה הבוחנת את התפיסות המגדריות מתוך גישה ביקורתית ובין-תחומית המשלבת תיאוריות ממדעי הרוח, החברה, היהדות, והמשפט. התוכנית מציעה סביבת לימודים מגוונת בשלושה מסלולים שונים: "מגדר בשטח" – מסלול לתואר שני הכולל אקטיביזם חברתי; מסלול לתואר שני מחקרי הכולל תזה ותואר שלישי.
המרצות והמרצים שלנו הם מהמובילות/ים בארץ בחקר המגדר ועומדות/ים בחזית המחקר הבינלאומי. נוסף על כך, המרכז ללימודי גבריות, היחיד מסוגו בישראל, מפנה זרקור אל חקר הגבריות כתחום מובחן בלימודי המגדר ומציע מגוון קורסים בנושא זה.

מה חוקרים אצלנו?

התוכנית ללימודי מגדר מציעה כלים תיאורטיים ואמפיריים לניתוח ביקורתי של המציאות החברתית ולכתיבת עבודות מחקר במגוון רחב של תחומים כגון:
פמיניזם מוסלמי ויהודי בישראל
 אבהות מעורבת בין משפחה לעבודה
פגיעות במרחבים פוליטיים וחברתיים
אימהות ושינוי חברתי
זוגיות בתהליכי שינוי – גירושים, השלכות כלכליות ואי-שוויון
טרנסג'נדרים וההלכה היהודית
זהויות במדים – גבריות ונשיות בצבא הישראלי
מיניות והפריפריה

לצד המחקר האקדמי העשיר, התוכנית שלנו מטפחת מעורבות אזרחית פרואקטיבית של הסטודנטיות/ים ויוצרת השפעה של ממש על השיח החברתי והפמיניסטי בישראל.

מה עושים עם התואר?

הלימודים המתקדמים שלנו מעניקים פרספקטיבה מגדרית וחשיבה ביקורתית הניתנות ליישום בכל תחום מקצועי ובכל פרופסיה. הבוגרות/ים שלנו משתלבות/ים בתפקידי מפתח באקדמיה ומחוללות/ים שינויים של ממש בחברה הישראלית.
בין הבוגרות שלנו תמצאו את מנכ"לית ארגון "קולך", את ראשת המדרשה לבנות בעין הנצי"ב, את מקימת עמותת "אחת מתוך אחת", את מקימת "סטודיו משלך" , את ראשת תוכנית 120, את מובילת המאבק בפוליגמיה בחברה הבדואית, את העיתונאית שמאחורי קמפיין "לא נבחרות – לא בוחרות" במגזר החרדי, את ראשת מרכז יהל לייעוץ לחיי אישות במגזר הדתי , את מקימת הפסטיבל לסרטי נשים ברחובות ועוד

icon
0
בוגרים
Icon
0
קורסים אקדמיים
icon
Icon
0
מעבדות

רוצים שנחזור אליכם? מלאו פרטים:

תוכניות לימוד לתארים מתקדמים

תואר שני עם/ללא תזה

"מגדר בשטח" – תואר שני ללא תזה הכולל פרויקט מעשי

מסלול מחקרי – תואר שני עם תזה

תואר שלישי

תואר שלישי בלימודי מגדר הינו בין-תחומי ועל כן מציע אפשרויות מחקריות במגוון תחומים: מדעי החברה, מדעי הרוח ומדעי היהדות היוצאים מתוך הפרדיגמה הפמיניסטית.

מצוינות אקדמית ומחויבות חברתית

התוכנית שלנו משלבת מצוינות אקדמית ומחויבות חברתית, שמוציאות לדרך משנת חיים, המסייעת להבין את העולם בעיניים מגדריות ולפעול בתוכו למען עולם שוויוני וטוב יותר.

איך מתקבלים

תואר שני

תנאי הסף לקבלה

תנאי קבלה למסלול "מגדר בשטח" – ממוצע של 80 ומעלה בלימודי התואר הראשון.
תנאי קבלה למסלול מחקרי הכולל כתיבת תזה – ממוצע של 86 ומעלה בתואר הראשון.

תואר שלישי

תנאי קבלה לדוקטורט – ציון מינימלי 90 בתזה וממוצע מינימלי של 88 בלימודי התואר השני. הקבלה היא על בסיס תחרותי ועל כן עמידה בתנאי הסף המינימליים לא מבטיחה קבלה ללימודי דוקטורט בתוכנית.

איך נרשמים

תואר שני

מגישים את בקשת ההרשמה לתואר שני ואת המסמכים הדרושים באתר.

תשובות בעניין הקבלה יישלחו בדוא"ל.

תואר שלישי

ההרשמה מתבצעת באינטרנט.

לפרטים נוספים ניתן לעיין בחוברת פרטי מידע.

מלגות

תואר שני

לחצו כאן לרשימת מלגות לתואר שני

תואר שלישי

לחצו כאן לרשימת מלגות לתואר שלישי

לחצו כאן לרשימת מלגות לפוסט דוקטורט

רוצים שנחזור אליכם? מלאו פרטים: