כי העתיד נמצא בגיל השלישי

לעלייה בתוחלת החיים השפעה על מגוון תחומי ידע, לרבות במדעי החיים ובמדעי החברה. כיום חיים בישראל מעל 800 אלף אזרחים בגיל השלישי, אוכלוסייה משמעותית מאוד שלה צרכים ייחודיים משלה ואשר לה השפעה על החברה הישראלית ועל כלכלתה.

התוכנית שלנו עוסקת בחקר אוכלוסיית הגיל השלישי ונועדה להכשיר עתודות של מומחים בעלי ידע רחב המשלב בין קורסים מתחום מדעי החברה וקורסים מתחום מדעי החיים, שתי דיסציפלינות מובילות בחקר הזקנה.

התוכנית מתאימה לבוגרי מדעי החיים, סיעוד, מקצועות פרא-רפואיים ובוגרי מדעי החברה, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה ועוד.

מה לומדים אצלנו?

התוכנית תעסוק בסוגיות כמו אפידמיולוגיה, קידום בריאות, רפואה מונעת ושיקום, וזאת ממבט בין תחומי המשלב ידע רחב במדעי החברה ובמדעי החיים על מנת לקדם את תחום מדעי הזקנה בישראל בהיבט המעשי והמחקרי, הן עבור ציבור מקצועי העוסק בתחום והן עבור הקהל הרחב.

בין הקורסים שתלמדו: ביולוגיה של תהליך הזקנה ומחלות תלויות גיל, מחלות ניוון עצבי של הגיל המבוגר, פסיכולוגיה של המבוגר, טיפול קוגניטיבי התנהגותי בזקנים ופרקטיקום מעשי.

בתוכנית תינתן אפשרות ללמוד מפסיכולוגים קליניים שבעתיד יכשירו את הסטודנטים לטיפול במצוקות נפשיות בגיל המבוגר.

מה חוקרים אצלנו?

מורי המסלול הם מטובי חוקרי הזקנה בארץ מתחומי מדעי החברה ומדעי החיים.  בביולוגיה נחקרים  מגוון תחומים כגון המנגנונים המולקולריים שקובעים את קצב הופעת מחלות תלויות גיל כגון סכרת , סרטן ואלצהיימר.  כיצד טעויות בייצור וסילוק חלבונים  פגומים יכול הוביל לזקנה מואצת והופעת מחלות נוירולוגיות כגון פרקינסון. בנוסף, נחקר הקשר בין סביבה בריאה להזדקנות . הקשר בין תזונה לתוחלת חיים בריאה ותפקיד פעילות גופנית לפעילות מח תקינה בגיל המבוגר. 

בחוג המשולב מתבצע מחקר שעוסק במנגנוני העברה בין-דורית של טראומה וכן בתפיסות סובייקטיביות של הזדקנות ובהשלכותיהן לבריאות הנפשית והפיזית (מחלות תלויות גיל, פוסט טראומה, מצוקה נפשית), בעיקר באוכלוסיות של אנשים זקנים המתגוררים בקהילה ובאוכלוסיות קליניות. המחקר אינו מתמקד רק בהיבטים פסיכיאטריים של בריאות נפשית, אלא גם בהיבטים השייכים לתחום הפסיכולוגיה החיובית. המחקרים נסמכים גם על תיאוריות התפתחותיות ומסתייעים במתודולוגיות מחקר שונות, ביניהן מחקרי נתיבים, מחקרי אורך ומחקרי יומנים.

מה עושים עם התואר?

בוגרי התוכנית ישתלבו בתחום המתפתח של הגרונטולוגיה, יהוו את דור העתיד של אנשי המחקר, ההוראה והמנהיגות המקצועית ויעצבו את הטיפול ושירותי הבריאות והרווחה הניתנים לאוכלוסיית הגיל השלישי בישראל.

בין השאר, יוכלו בוגרי התכנית להשתלב בתפקידי ניהול והדרכה בבתי אבות, במרכזים סיעודיים, בניהול מרכזי יום, בפרויקטים ובמיזמים של משרדי ממשלה ועיריות, ובמכוני מחקר בתחום הזקנה.

icon
0
בוגרים
Icon
0
קורסים אקדמיים
icon
Icon
0
מעבדות

רוצים שנחזור אליכם? מלאו פרטים:

תוכניות לימוד

תואר שני

 גרונטולוגיה: מדעי הזקנה
.MSc./M.A עם וללא תזה

*הענקת התואר מותנית באישור המל"ג

תואר מרתק עם אופק תעסוקתי נרחב.

תוכנית ייחודית בישראל, המשלבת את מדעי החיים ומדעי החברה בהתמקדות על הנגיעות שלהם באוכלוסיית הגיל השלישי בישראל.

איך מתקבלים

תנאי הסף לקבלה

תואר אקדמי ראשון ממוסד אקדמי מוכר וממוצע ציוני התואר הראשון הוא 80 לפחות.

ברוב המחלקות נדרש ממוצע גבוה יותר מ-76 בתואר הראשון. בנוסף, ראש המחלקה רשאי לערוך בחינות כניסה.

עקרונית, התואר השני יהיה באותו מקצוע שנלמד בתואר הראשון כמקצוע ראשי או משני. קבלה למקצוע שנלמד כמקצוע משני תחייב, בדרך כלל, לימודי השלמה.

ההחלטה הסופית על קבלת המועמדים וקביעת תנאי קבלתם תהיה בידי בית הספר ללימודים מתקדמים.

לתנאי הקבלה במחלקה המבוקשת ראה כאן.

איך נרשמים

מגישים את בקשת ההרשמה לתואר שני ואת המסמכים הדרושים באתר.

תשובות בעניין הקבלה יישלחו בדוא"ל.

מלגות

תואר שני

לחצו כאן לרשימת מלגות לתואר שני

רוצים שנחזור אליכם? מלאו פרטים: