הרפתקה אינטלקטואלית בחזית הידע המדעי

המדע והטכנולוגיה משפיעים בדרכים רבות על החברה האנושית. התוכנית למדע, טכנולוגיה וחברה היא תוכנית לתארים מתקדמים, המיועדת למי שרוצה לצאת להרפתקה אינטלקטואלית בחזית הידע המדעי ולהבין לעומק את האופנים המורכבים, המרגשים והדרמטיים שבהם האינטראקציה בין מדע, טכנולוגיה וחברה משנה את העולם.

אנחנו שמים דגש לא רק על המחקר האקדמי והמדעי, אלא גם על  היצירתיות ועל יכולת ההבעה בכתב ובעל פה. זו הסיבה שאופי הלימוד מבוסס על שיח משתתף ואינטימי הנערך בסמינריונים קטנים.

בוגרי התוכנית משתלבים באקדמיה הישראלית והבינלאומית, משמשים יועצים לקובעי מדיניות בתחומים שונים ועומדים בראש מיזמים במגוון ענפים.

מה לומדים אצלנו?

כדי שתוכלו לזהות את נקודות המגע בין מדע, טכנולוגיה וחברה, התוכנית מבוססת על לימוד מגוון דיסציפלינות, וביניהן: כלכלה, היסטוריה, פסיכולוגיה, פילוסופיה, אנתרופולוגיה, חינוך, אומנות וסטטיסטיקה.

חוץ מקורסי הליבה במדעים, בהיסטוריה של המדעים ובפילוסופיה של המדע, הלימודים כוללים רשימה ארוכה של קורסים מרתקים במיוחד שאליהם נוספים מעת לעת קורסים חדשים. בין הקורסים תוכלו למצוא:

אינטליגנציה מלאכותית: מיתוסים ומדע, הסוציולוגיה והפילוסופיה של האינטרנט, פרקים נבחרים בתולדות הרפואה, פוליטיקה ומדיניות ציבורית בעידן הדיגיטלי, תולדות הביולוגיה המודרנית, רובוטיקה ומציאות מדומה, מהפכת הסמים והעולם המודרני, לקרוא את דרווין במאה העשרים ואחת.

מה חוקרים אצלנו?

זיהוי נקודות המגע בין מדע, טכנולוגיה וחברה מאפשר לשאול מגוון שאלות מחקר: מה הדרכים שבהן הרשתות החברתיות משנות את פני הפוליטיקה? האם האינטליגנציה המלאכותית מאתגרת את מושג ה"תודעה"? כיצד כלכלת השוק החופשי משנה את תפיסת העצמי שלנו?  מה משמעות המושג "טבע" בעולם של ביוטכנולוגיה וננוטכנולוגיה? כיצד המעבר לעולם אינטרנטי משפיע על גלובליזציה ועל החיים החברתיים המודרניים?

לצד השאלות התיאורטיות אנחנו עוסקים גם בהשלכות הפרקטיות שלהן: האם על חוקרים להימנע משיבוט בני-אדם או מהפרטה של מאגרי זרעים ויבולי מזון? מה ההשלכות של התקשורת ה"וירטואלית" עם זרים על מושג הפרט, הקהילה והמדינה? מהן ההשלכות הפרקטיות של מסחור ידע מדעי?

מה עושים עם התואר?

הבוגרים שלנו נמצאים בכל מקום, כיוון שהסטודנטים שלנו מגיעים מלכתחילה מרקעים אקדמיים שונים ומגוונים ומתחומי עיסוק נרחבים: מהאקדמיה והמחקר, מהיי-טק ומהביו-טק, מהצבא, מעולם החינוך, האופנה והמשפט, ובעלי מקצועות חופשיים.

בין בוגרינו תוכלו למצוא את דקאן בית הספר ללימודי מדיה במכללה למנהל, את ראשת מחלקת מדע וטכנולוגיה במט"ח, את יו"ר העמותה הישראלית להארכת חיים, את הסוציולוג של חברת אוקולוס, וכן פוסט-דוקטורנט בהרווארד, מרצים באוניברסיטאות בישראל ובעולם ויזמי סטארט אפים.

icon
0
בוגרים
Icon
0
קורסים אקדמיים
icon
Icon
0
מעבדות

רוצים שנחזור אליכם? מלאו פרטים:

תוכניות לימוד

תואר שני עם תזה

תואר שני עם תזה הכולל קורסים בהיקף 20 ש"ש (שנתיים).

מסלול משולב לתואר שני ושלישי

מסלול משולב, הכולל הגשת הצעת מחקר לקראת השנה השנייה.

מסלול ישיר לתואר שלישי

מיועד לתלמידים מצטיינים במיוחד בעלי מאסטר עם תזה מתחום רלוונטי.

הכול מעניין אצלנו.

אצלנו תמיד מעניין: לא רק בכיתות, אלא גם במסדרונות. תפגשו בהם סטודנטים שמגיעים מעולמות תוכן שונים ומגוונים.

איך מתקבלים

תואר שני

יתקבלו סטודנטים מצטיינים בעלי תואר ראשון.

ברוב המחלקות נדרש ממוצע גבוה יותר מ-76 בתואר הראשון. בנוסף, ראש המחלקה רשאי לערוך בחינות כניסה.

עקרונית, התואר השני יהיה באותו מקצוע שנלמד בתואר הראשון כמקצוע ראשי או משני. קבלה למקצוע שנלמד כמקצוע משני תחייב, בדרך כלל, לימודי השלמה.

ההחלטה הסופית על קבלת המועמדים וקביעת תנאי קבלתם תהיה בידי בית הספר ללימודים מתקדמים.

לתנאי הקבלה במחלקה המבוקשת ראה כאן.

תואר שלישי

לתואר שלישי ניתן להתקבל ב-3 מסלולים:
מסלול רגיל: בתום לימודי תואר שני במסלול עם תזה.

מסלול ישיר לתואר שלישי: מיועד לבוגרים מצטיינים, המסוגלים להשלים עבודת מחקר מקיפה בתום התואר הראשון ובתוך ארבע שנים מתחילת לימודי הדוקטורט.

מסלול משולב לדוקטורט: שילוב של לימודי תואר שני במשך שנתיים, ועוד ארבע שנות לימוד במסגרת התואר השלישי.

איך נרשמים

תואר שני

מגישים את בקשת ההרשמה לתואר שני ואת המסמכים הדרושים באתר.

תשובות בעניין הקבלה יישלחו בדוא"ל.

תואר שלישי

ההרשמה מתבצעת באינטרנט.

לפרטים נוספים ניתן לעיין בחוברת פרטי מידע.

מלגות

תואר שני

לחצו כאן לרשימת מלגות לתואר שני

תואר שלישי

לחצו כאן לרשימת מלגות לתואר שלישי

לחצו כאן לרשימת מלגות לפוסט דוקטורט

רוצים שנחזור אליכם? מלאו פרטים: