יפה תלמוד תורה עם דרך ארץ

בית המדרש במכון הגבוה לתורה מאפשר לסטודנטים ללמוד תורה במקביל ובמשולב עם התפתחותם האקדמית. הלימוד בבית המדרש מאפשר לסטודנטים לקבל קרדיט אקדמי הפוטר אותם מלימודי יסוד ביהדות ומקורסים כלליים, ואף מזכה במלגה את העומדים בתנאי בית המדרש.

בין תלמידי בית המדרש אפשר למצוא סטודנטים בכל התארים, לצד שומעים חופשיים שלאחר שנות קריירה החליטו לשוב ולהקדיש זמן משמעותי ללימוד התורה.

סגל בית המדרש מונה תלמידי חכמים שהם גם מורים מהשורה הראשונה וביניהם לא מעט שמשלבים בעצמם לימודים ותארים אקדמיים לצד לימוד התורה.

רוצים שנחזור אליכם? מלאו פרטים:

מה לומדים אצלנו?

בית המדרש מציע אפשרויות לימוד מגוונות שכוללות לימוד עצמי בחברותות ובחבורות קטנות לצד מערך שעורים מגוון בגמרא, הלכה, מחשבת ישראל, תנ"ך וחסידות. הלימודים מיועדים ללומדים מרקעים תורניים מגוונים, לרבות תוכנית מיוחדת לסטודנטים שאינם מגיעים מרקע דתי.

סטודנטים לתואר ראשון הלומדים בבית המדרש יכולים להשתלב בכל תוכניות הלימוד הרגילות, אך פתוחה בפניהם גם האפשרות להשתלב בתוכנית "מפעל החבורות", המאפשרת לבחור את תוכני הלימוד ולעבדם בחבורה מצומצמת של 5-4 סטודנטים, עם הנחיה צמודה.

תלמידי תואר שני ושלישי הלוקחים חלק בבית המדרש יכולים להשתלב ב"תוכנית ניצוצות – פורום לשיח על אודות אתגרים בחזית המדע והחשיבה היהודית-תורנית" או ב"תוכנית לכתיבה וליצירה תורנית".

הפעילויות בבית המדרש

בית המדרש מהווה עבור משתתפיו גם סוג של בית ולכן מתקיימות בו פעילויות חברתיות בראשי חודשים, לקראת חגים ובסתם ימים של חול, לצד ימי עיון וכינוסים בנושאים רלוונטיים שעל סדר היום.

כמו כן מקיים בית המדרש תוכניות הכשרה לזוגות המייעדים את עצמם לרבנות קהילתית ולרבנים מכהנים, במסגרת פעילות "עשה לך רב".

עבור שומעים חופשיים מתקיימת תוכנית "ברוחב דעת" הפועלת בימים שלישי ושישי.

נוסף על כך, בית המדרש רואה חשיבות רבה בטיפוח הקשר עם הקהילה שסביב האוניברסיטה ולכן מקיים את תוכנית "תקשורת פתוחה" המשלבת תלמידי תיכון מכיתת התקשורת בישיבה התיכונית אמי"ת כפר גנים, לצד תוכנית הנחיה בכתיבת עבודות לקבוצות אחרות של תלמידי אמי"ת בר-אילן.

במהלך עשרות השנים שבהן קיים בית המדרש הוא הצמיח אלפים רבים של בוגרים שמשלבים לימוד תורה בחיי המעשה ומהווים ביטוי אנושי לדברי קהלת: "טובה חכמה עם נחלה" ולהדרכת חז"ל בפרקי אבות: "יפה תלמוד תורה עם דרך ארץ".

רוצים שנחזור אליכם? מלאו פרטים: